İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tipleri

Üriner inkontinans, Uluslararası Kontinans Birliği'nin tanımına göre "istemsiz idrar kaçırma" durumudur. Ürin (urine) "idrar", üriner "idrarla ilgili", inkontinans ise "yetmezlik" anlamına gelmektedir.


Pek çok kişide aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncının artmasıyla mesaneden istemsiz olarak idrar kaçırma gözlemlenmektedir. Diğer bir durum da tuvalete yetişemeyip idrar kaçırılmasıdır.


Eğer kişi, tuvalete yetişinceye kadar idrarını tutmayı başaramıyorsa ya da istem dışı idrar sızdırıyorsa , bu kişinin idrar kaçırma sorunu vardır. Mesane zayıflığı sadece yaşlıların karşı karşıya kaldığı bir sorun değildir. Yetişkin yaşlarında her 4 kadından biri ve her 10 erkekten birinin başına gelebilecek bir sorundur.


Ama yapalacak en kötü şey, mesane zayıflığı sorununu görmezden gelip, geçmesini ummaktır.


Doğru bilgilendirmeyle, plan ve hazırlıkla bu durum tersine çevrilebilir, hatta tedavi edilebilir.


Mesane zayıflığıyla başa çıkmada öncelikli ve en iyi yol, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmaktır.


İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Tipleri


Stres tipi idrar kaçırma
Sıkışma tipi idrar kaçırma
Taşma tipi idrar kaçırma
Fonksiyonel idrar kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma


Gülerken, hapşırırken, öksürürken ya da egzersiz yaparken, yerden ağır bir şey kaldırırken bazen sızıntılar olur. Bunlar stres idrar kaçırmaları olarak bilinir, ama duygusal stresten değil, pelvis (leğen kemikleri içinde kalan bölge) bölgesinin tabanındaki, mesane ve bağırsakları destekleyen kasların maruz kaldığı aşırı fiziksel zorlanmadan kaynaklıdır. Bir diğer nedenini ise mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetersizliğidir. Bu kaslar görevlerini yerine getiremediklerinde, öksürme ve egzersiz gibi çeşitli hareketler sırasında idrar kaçırılmaktadır. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, obezite, ailesel yatkınlık ve menopoz, idrar kaçırma sorununda risk faktörlerini oluşturmaktadır. Bu tip, kadınlarda en çok görülen idrar kaçırma tipidir.


Basit egzersizlerle pelvik taban kasları güçlendirilebilir.


Sıkışma tipi idrar kaçırma


Sıkışma tipi idrar kaçırma, ani tuvalete gitme gereksinimi duymak ya da tuvalete zamanında yetişememektir. Sebebi; mesaneden idrar çıkışını tetikleyen, istemsiz kas spazmlarını yaratan aşırı hareketli mesanelerdir.


Bazı kişiler, farklı zamanlarda hem stres, hem de sıkışmalara bağlı idrar kaçırmaları yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda, doktorunuza başvurmanız ve bunun olası nedenlerini ve tedavi şekillerini konuşmanız yerinde olur.


Taşma & Damlama tipi idrar kaçırma


Bu daha çok erkeklerde görülmektedir. Mesane bütünüyle boşalmadığı için olur, idrar birikir ve kaslar zayıf düşer, bu da idrar yapma zorunluluğu hissetmeden, idrarın damla damla kaçmasına neden olur.


Fonksiyonel idrar kaçırma


Fonksiyonel idrar kaçırma tuvalete herhangi bir yardım almadan gidemeyen kişilerin yaşadığı bir durumdur.


Bunun pek çok nedeni olabilir. Hareket kabiliyetinin sınırlı olması, şiddetli romatizma, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi rahatsızlıkların doğurduğu bilinç bulanıklığı buna neden olabilir.
Bu bölümde sağlanan tüm içerik bilgi verme amaçlı olup, tıbbi öneri olarak veya doktorunuzun tavsiyesi yerine kullanılmamalıdır. Tıbbi yardım ve bilgilendirme için doktorunuza danışınız. Sizi endişelendiren bir probleminiz var ise, derhal doktorunuzla temas kurunuz.


CLOSEClose the overlay