İdrar Kaçırma Tedavisi

Mesane Zayıflığı Hakkında 5 Yaygın Yanılgı

3 dakikalık okuma
Depend_idrar_kacirma_tedavisi_1248x702px

Mesane Zayıflığı Hakkında 5 Yaygın Yanılgı

Mesane zayıflığı sadece yaşlıların karşı karşıya kaldığı bir sorun değildir. Yetişkin yaşlarında her 4 kadından biri ve her 10 erkekten birinin başına gelebilecek bir sorundur. Ama yine de hakkında konuşmaya hiç istekli olmadığımız birkaç konudan biri olabilir.

Yakınlarınızla birlikte sohbet ederken konuşmak istemeyeceğiniz bir konu olduğu kabul edilebilir, ama üzücü olan çoğu insanın konu hakkında çok az bilgiye sahip olması ve bunun sonucunda da mesane zayıflığı sorunu için yanlış ürünler kullanılmasıdır.

İdrar kaçırma sorunu hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, yaşadığınız belirtileri kontrol altına almak için doğru tedavi ve ürünleri seçmede o kadar başarılı olursunuz.

YANLIŞ : Mesane zayıflığı bir hastalıktır.

DOĞRU :

Mesane zayıflığı bir hastalık değildir, ancak altında yatan başka bir sağlık sorunun sonucu olarak ortaya çıkabilir ki, bu da doktorunuzun kolayca tedavi edebileceği bir durum olabilir. Sadece doktorunuzla konuşmanız bile bu sorunu çözmede size yardımcı olabilir.

YANLIŞ : Sadece yaşlı kadınlar mesane zayıflığından şikayetçidir.

DOĞRU :

Pek çok farklı insan, yaşamının bir noktasında mesane zayıflığı sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Aslında, 30 yaşını geçmiş her 4 kadından biri, farklı düzeylerde idrar kaçırma sorunu yaşar. Kadınlar, erkeklere oranla bu duruma daha eğilimlidirler, ama 65 yaş üzerindekilerde, bu sorunu yaşayan erkek oranında artış görülür ve hatta erkek sayısı, bu durumdan etkilenen kadın sayısını aşar.

Bu sorunu yaşayan sadece yetişkinler değildir, 5 ile 11 yaş arası çocukların %7’si yataklarını ıslatmaktadır. Eğer kontrol altına alınmazsa, bu çocukların bazıları ileri yaşlarda, ani sıkışmalara bağlı idrar kaçırma sorunu geliştirebilirler. Yatak ıslatma hakkında daha fazla bilgiyi www.drynites.com.tr adresinden bulabilirsiniz.

YANLIŞ : İdrar kaçırma kendi kendine geçer.

DOĞRU :

Eğer mesane zayıflığı altta yatan başka bir hastalıktan kaynaklıysa, durum daha da kötüleşebilir ki, bu da doktorunuza başvurmanızı ve uygun olan tedavinin uygulanmasını sağlamanızı gerektiren nedenlerin başında gelir. Doğru uygulamalarla, mesane zayıflığı tümüyle ortadan kaldırılabilir ya da en azından kontrol altına alınabilir. Günlük yaşamınızı sekteye uğratmadan önce, neden önlem almayasınız ki? Doğru seçilmiş ürün ve tedavilerle, yaşamınızı istediğiniz gibi sürdürebilirsiniz!

Doktorunuz ya da bir sağlık uzmanı konuyla ilgili başvurulacak ilk kişi. Eğer basit önlemler yardımcı olmuyorsa, sizi bir fizyoterapiste ya da idrar kaçırma konusunda fikrini almak üzere bir uzmana yönlendirebilirler.

YANLIŞ : Az sıvı tüketimi yardımcı olur.

DOĞRU :

Az sıvı tüketmenin, tuvalete yaptığınız sık ziyaretleri azaltabileceğini düşünebilirsiniz. Ama az sıvı tüketiminden dolayı koyulaşan idrar aslında mesanenin daha rahatsız olmasına neden olarak, durumu kötüleştirebilir. Az miktarda sıvı tüketimi kabızlığa da neden olabileceğinden, sorunun büyümesine yola açabilir. Uzun vadede tüketilen sıvı miktarının az olması, mesanenizin tutabildiği idrar miktarının gittikçe azalmasına da neden olacaktır. Pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizlerle ve tuvalete yaptığınız ziyaretlerin arasını yavaş yavaş açarak, mesaneyi tekrar eski kapasitesine getirebilirsiniz.

YANLIŞ : Mesane zayıflığı artık yavaşlama ve alışkanlıkları değiştirme zamanının geldiğine işaret eder.

DOĞRU :

Seçilen doğru ürün ve tedavi şekliyle, yaşamda en çok yapmaktan hoşlandığınız şeylerden vazgeçmenize gerek kalmaz. Yaşam, mesane zayıflığından çok daha fazlasıdır elbette. Sağlıklı ve formda olmak, kendinize olan güveninizi artıracak ve duygusal durumunuzu destekleyecektir. Bunun yanısıra, kilo almak mesane kontrolünü zorlaştıracağından, fazla kilo almamanız tavsiye ediliyor.

Kimberly-Clark TR, bilgilerin eksiksizliği veya doğruluğu konusunda hiçbir garanti veya beyanda bulunmaz. Bu bilgiler tedavi amacı gütmez, hastalıkların teşhisi-tedavisi noktasında tavsiye niteliğinde değildir. Söz konusu bilgilerin kullanılması hususunda doktorunuza danışmanız gereklidir. Profesyonel tıbbi veya diğer sağlık profesyonellerinin tavsiyelerinin yerine geçmemelidir.