İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Sorununa Bağlı Cilt Problemlerini Önlemek

3 dakikalık okuma
Depend_idrar_kacirma_sorunu_cilt_tedavisi_1248x702px

İdrar kaçırma sorunu yaşayan insanların profesyonel bakımı sadece düzenli olarak altlarını değiştirmek değil, ayrıca bedenin temizliği ve cildin bakımı da demektir. Hassas ciltlerinin ihtiyaçları unutulmamalıdır.

İdrar cildi tahriş eder ve altındaki dokularla birlikte zedeler. Sonucu kızarıklıklar, pişikler ve yaralar olabilir. Bunun üzerine kullanılan emici ürünün de naylon olması bu yaraları arttırabilir. Bu tip yaralar, “yatak yarası”, “basınç yarası” ya da “cilt ülseri” olarak adlandırılır ve engellemek iyileştirmekten çok daha kolaydır.

Eğer ciltte kızarıklıklar ya da yaralar görürseniz, hemen tıbbi yardım alın.

Mesane zayıflığına bağlı olarak yaşanan cilt sorunlarıyla savaşmak için aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

  • Ciltte herhangi bir tahriş olup olmadığını hergün kontrol edin.
  •  Eğer cilt pembe, kırmızı, yanık, tahriş olmuş ya da aşınmış görünüyorsa, doktorunuza başvurun. Eğer erken dönemde yakalanırsa, çoğunlukla tedavi basit ve etkilidir. Kadınlarda görülen vajinal enfeksiyon, tahriş edici salgılar üretebilir.
  • Cildi olabildiğince kuru tutmak için kullandığınız emici ürünler sıvıya doyduğunda hemen değiştirin.
  • Kullandığınız emici ürünleri her değiştirişinizde, cildi yumuşak ve tahriş etmeyen ıslak bezlerle silin ve ılık suyla durulayın. Diğer bir seçenek ise, durulamaya gerek bırakmayan temizlik ürünleridir.
  • Duruladıktan sonra, bir havlu yardımıyla nazikçe cildi kurulayın ya da kuruması için açıkta bırakın. Prospektüsünde yazılanlara sadık kalarak, ince bir tabaka nem alıcı pomad uygulayın. Doktorunuz ya da eczacınız size ihtiyacınız olan pomadı önerebilir.
  • Düzenli yıkanmak, hassas cildi temiz tutacak ve tahrişlerin oluşmasını engelleyecektir.
  •  Eğer hasta yatağa bağımlıysa, düzenli olarak yatış pozisyonunun değiştirilmesi, aynı nokta üzerinde uzun süre geçirmekten kaynaklı, baskıya bağlı yaraların oluşmasını engeller
  • Yatak çarşaflarının temiz, kuru ve kırışıksız olmasına dikkat edilmelidir. Kırışık çarşaflar cilde sürtünerek, tahriş olmasına neden olabilir.
  • Yumuşak destekli yataklar ve sandalyeler kullanın. Böyle bir katman ağırlığı daha geniş bir yüzeye dağıtarak, kemiklere direkt uygulanan basıncı azaltacaktır
  • Eğer emici ürünler kullanıyorsanız, çok sıkmadığından ve cilde sürtünerek tahriş etmediğinden emin olun.

Depend® Erkek Emici Külot ve Kadın Emici Külot pamuk gibi kumaş rahatlığı ile cildin nefes almasını sağlar ve böylelikle ciltte ter ve tahriş olmasını engeller.

Kimberly-Clark TR, bilgilerin eksiksizliği veya doğruluğu konusunda hiçbir garanti veya beyanda bulunmaz. Bu bilgiler tedavi amacı gütmez, hastalıkların teşhisi-tedavisi noktasında tavsiye niteliğinde değildir. Söz konusu bilgilerin kullanılması hususunda doktorunuza danışmanız gereklidir. Profesyonel tıbbi veya diğer sağlık profesyonellerinin tavsiyelerinin yerine geçmemelidir.